המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
קראו על האירועים
 הסדנאות והחידושים
שיעשו טוב ללב שלכם
 
 

כנס מומלץ:
להקדים תזונה לתרופה
פרטים בקישור
 
 

הפחתת לחץ דם ותרופות
 
שיטה ייחודית 
מוכח מחקרית
 
לפרטים 077-7007952
 

  הרצאות מומלצות:   
   שבוע בריאות רעננה  
החל מה 11.11 


סיורים וסדנאות בישול
מן הטבע
 


Google

בחזרה ללב בריא עוד כתבות

תקצירי מחקרים המוכיחים את יעילותה של הסדנה

 
הבסיס המדעי ליעילותה של סדנת הלב

הביסוס המדעי ליעילותה של הסדנה מסתמך על סדנאות הלב הראשונות שנערכו במתכונת זו בארה"ב על ידי הקרדיולוג היהודי ד"ר דין אורניש. ד"ר אורניש היה הראשון, וכנראה גם היחיד, שהוכיח באופן מדעי כי עורקים שנסתמו בדרגות שונות יכולים גם להיפתח. את מחקריו פרסם במיטב העיתונות הרפואית, בספריו ובהרצאות ברחבי עולם. הוא זוכה להכרה רבה בארה"ב ואף הוזמן לבית הלבן כאות הוכרה לפעילותו ולתרומתו המשמעותית לנושא בריאות הלב במדינה.
בכחמישה מרכזים רפואיים גדולים בארה"ב נערכות כיום סדנאות לב מעין אלו. מעודד לדעת כי הסדנאות ממומנות על ידי חברות הביטוח הרפואי שהבינו כי השקעתן הכספית בהשתתפות מבוטחיהן בסדנה פחותה בהרבה מעלות האשפוזים, התרופות, הצנתורים וניתוחי הלב שנחסכים מהן. נקווה שבעתיד הלא רחוק יבינו גם חברות הביטוח בארץ את כדאיות ההשקעה ויתמכו במבוטחיהן גם אצלנו.

להלן עיקרי המחקרים שפרסם ד"ר אורניש על סדנאות הלב:

1. ? Ornish et al, Can lifestyle changes reverse coronary heart disease
Lancet 1990;336:129-33.

נעשתה השוואה בין משתתפי הסדנה לבין חולי לב אחרים שקבלו טיפול רגיל המומלץ על ידי רשויות הקרדיולוגיות והתזונתיות בארה"ב.
הממצא העיקרי הוא שבעורקים שהיו חסומים לפחות ב- 50% בזמן תחילת המחקר - בקבוצה המטופלת אחוז החסימה הממוצע ירד מ- 61.1 ל- 55.8. בקבוצת הביקורת אחוז החסימה עלה מ- 61.7 ל- 64.4. סה"כ ב- 82% מהעורקים שנבדקו בקבוצת המטופלת נראה שינוי לכיוון של נסיגה. מבחינה קלינית, בקבוצת הטיפול דיווחו החולים על ירידה של 91% בשכיחות תעוקת הלב, 42% ירידה במשכה ו- 28% ירידה בחומרתה. בקבוצת הביקורת נצפתה עליה של 165% בתכיפות התעוקה, 95% עליה במשכה ו- 39% עליה בחומרת התעוקה.

2. Gould et al, Improved stenosis geometry by quantitative coronary arteriography after vigorous risk factor modification.
Am J Cardiol 1992 Apr 1;69(9):845-853

מחקר זה תעד את הנסיגה בטרשת העורקים בקבוצה המטופלת וההחמרה בקבוצת הביקורת באמצעות מיגוון פרמטרים המאפינים את ההיצרות הטרשתית בעורקים הכליליים תוך שימוש בטכנולוגיה המצוינת בכותרת המאמר. ממצא שהופיע במאמר זה וגם בקודמו (מס'' 1) הוא שהנסיגה המשמעותית ביותר ניצפתה בעורקים שהיו חסומים ביותר בנקודת ההתחלה, ממצא בעל השלכות קליניות משמעותיות ואשר יכול להסביר את הממצאים המדווחים במאמר מס'' 5.

3. Gould et al, Changes in Myocardial Perfusion Abnormalities by Positron Emission Tomography After Long-term, Intense Risk Factor Modification. JAMA, 1995;274:894-901.

באמצעות SCAN PET (בדיקה מתקדמת לאבחון מידת החסימה בתוך העורקים) מתעד המחקר ירידה משמעותית בגודל וחומרת הפרעה בפרפוזיה (אספקת הדם) לשריר הלב בקבוצה המטופלת והחמרה בקבוצת הביקורת.

4. Ornish D, Low fat diets (correspondence). NEJM, 1998, 338 ,127-129. Number 2.

חלק מדיון אקדמי בין התומכים והמתנגדים לדיאטות דלות שומן (כמו אלה המומלצת במהלך הסדנה) מעל דפי ה- NEJM (העיתון הרפואי המוביל בעולם).

5. Ornish D, et al. Intensive Lifestyle Changes for Reversal of Coronary Heart Disease. JAMA, 1998;280:2001-7.

לאחר 5 שנים של השתתפות בקבוצת לב הנסיגה בטרשת עורקים ממשיכה (נסיגה של 7.9%) בעוד שבקבוצת הביקורת סתימת העורקים ממשיכה (החמרה של 11.8%). בקבוצת הביקורת היו יותר מפי שניים מאורעות לבביים בהשואה לקבוצה המטופלת.

6. Ornish D, Avoiding revascularization with lifestyle changes: The Multicenter Lifestyle Demonstration Project. Am J Cardiol, 1998 nov 26; 82 (10B):72T-76T.

בקבוצה המטופלת ניתן היה להמנע מצנתור טיפולי למשך לפחות 3 שנים ללא עליה בתחלואה ובתמותה הלבבית. הקבוצה המטופלת דיווחה על ירידה בתעוקת הלב הדומה לזו שניתן היה להשיג באמצעות הצנתור. 

התכנים המופיעים באתר הינם למידע בלבד ואינם באים להחליף בשום מקרה ייעוץ ו / או טיפול הניתן על ידי רופא ו / או בעל מקצוע אחר בתחום הרפואה
               מפת אתר              ©2004 ,אופיר פוגל ,כל הזכויות שמורות
דף הבית | | אודות | מאמרים | ספר הלב | סדנאות והרצאות | תקצירי מחקרים | מילון מונחים | תשובות לשאלות נפוצות | התמצאות באתר